Warszawski Obszar Funkcjonalny

Warszawski Obszar Funkcjonalny (WOF) tworzą sygnatariusze Porozumienia gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej UE 2014–2020.

W związku ze wzrostem znaczenia miejskich obszarów funkcjonalnych w polityce krajowej i Unii Europejskiej oraz działań podejmowanych na rzecz zintegrowanego rozwoju metropolii warszawskiej opracowany został projekt Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) dla Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego 2014–2020+. Strategia zawiera działania stawiane przed jednostkami samorządu terytorialnego (JST) w ramach rozwoju miejskich obszarów funkcjonalnych. Ich realizacja oparta jest na środkach unijnych przeznaczonych bezpośrednio na instrument ZIT służący koncentracji polityki spójności UE na obszarach funkcjonalnych.

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie wdrażania ZIT w Polsce jest ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie 2014–2020. Warunkiem formalnym uruchomienia instrumentu ZIT było podpisanie porozumienia przez gminy wchodzące w skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej UE 2014–2020.

W skład Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego wchodzą następujące gminy:

powiaty: gminy:
miasto na prawach powiatu m.st. Warszawa
grodziski m. Milanówek, m. Podkowa Leśna, m-w. Grodzisk Mazowiecki, w. Jaktorów
legionowski m. Legionowo, w. Jabłonna, w. Nieporęt, w. Wieliszew
miński m. Sulejówek, m-w. Halinów
nowodworski m. Nowy Dwór Mazowiecki, w. Czosnów
otwocki m. Józefów, m. Otwock, m-w. Karczew, w. Wiązowna
piaseczyński m-w. Góra Kalwaria, m-w. Konstancin-Jeziorna, m-w. Piaseczno, w. Lesznowola
pruszkowski m. Piastów, m. Pruszków, m-w. Brwinów, w. Michałowice, w. Nadarzyn, w. Raszyn
warszawski zachodni m-w. Błonie, m-w. Łomianki, m-w. Ożarów Mazowiecki, w. Izabelin, w. Leszno, w. Stare Babice
wołomiński m. Kobyłka, m. Marki, m. Ząbki, m. Zielonka, m-w. Radzymin, m-w. Wołomin
żyrardowski m. Żyrardów