Zrównoważony rozwój definiowany jest jako proces przemian umożliwiający zaspokajanie potrzeb obecnego pokolenia bez umniejszenia szans rozwojowych przyszłych pokoleń. Kluczową ideą zrównoważonego rozwoju jest sprawiedliwość międzypokoleniowa, a podstawową zasadą jest jednoczesne uwzględnienie „trzech wymiarów”: gospodarki, społeczeństwa i środowiska.
Strategicznym aktem zrównoważonego rozwoju jest rezolucja Organizacji Narodów Zjednoczonych „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030” przyjęta przez Zgromadzenie Ogóle w dniu 25 września 2015 r. Zaproponowane w dokumencie kroki ukierunkowane zostały na zmiany, które są potrzebne, aby skierować świat na ścieżkę zrównoważonego i trwałego rozwoju. Przyjętych zostało 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i 169 powiązanych z nimi zadań, które mają zapewnić równowagę pomiędzy trzema aspektami zrównoważonego rozwoju: gospodarczym, społecznym i środowiskowym.
Agenda 2030 koncentruje się na pięciu aspektach, tzw. 5xP:
People
Planet
Prosperity
Peace
Partnership
Skuteczne działania na rzecz priorytetów rozwojowych Polski skupionych wokół Agendy 2030 wpływają na poprawę jakości życia dla obecnych i przyszłych pokoleń również województwa mazowieckiego. Niniejsze opracowanie zawiera pierwszy cel zrównoważonego rozwoju „Koniec z ubóstwem”. Kolejne cele będą uzupełniane i dostawiane systematycznie.